Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Výlet s tajenkou

Za bílou paní a čerty na hrad Sokolčí a Hradišťský vrch - tak se jmenuje zbrusu nový výlet s tajenkou, který pro Vás připravilo Kulturní a informační centrum Kaplice ve spolupráci se společností Velká dobrodružství.


Datum: 13.8.2021 | Zhlédnuto: 4241x

Výlet, který je určen pro všechny výletníky od 5 do 100 let, vás hravou formou provede čarovným údolím řeky, která teče kolem žulových skal a také zříceniny hradu Sokolčí, kde straší! Pokud nepotkáte čerty tam, jistě na vás čekají na Hradišťském vrchu.

Krásná trasa, na které vás čeká také brodění říčky Černé a jeden výšlap k rozhledně, je plná úkolů pro celou rodinu. Podle scénáře vyplňujete doplňovačku, za jejíž vyluštění pak v infocentru v Kaplici dostanete drobný dáreček. Na cestu si nezapomeňte přibalit svačinu! 

Text k výšlapu je možné stáhnout na internetových stránkách:

https://www.velkadobrodruzstvi.cz/vylety-s-tajenkou/vylet-za-bilou-pani-a-certy-na-hrad-sokolci-a-hradistsky-vrch

Nebo přímo zde: 

VÝLET S TAJENKOU

Ahoj, holky a kluci, dnešní výlet Vás provede čarovným údolím řeky, která teče kolem žulových skal a také zříceniny hradu Sokolčí. V ruce máte originální mapu s vyznačenou trasou. Pokud půjdete správnou cestou, budete se pozorně rozhlížet, jistě splníte všechny úkoly a vyluštíte tajenku.

Startujeme v obci Blansko, kde první úkol čeká hned u místního kostela. U vchodu do kostela najděte kříž s Ježíšem, pod kterým je letopočet.

  1. Sečtěte všechny číslice v letopočtu a výsledek napište do tajenky

a vraťte zpátky k hlavní silnici. Opatrně přejděte na druhou stranu, kde najdete u odbočky na vedlejší cestu velkou odrazku s nápisem „Radši lež, když máš krátký nohy“ a nad ní červenou turistickou značku, po které které se vydáte, až dojdete k žlutému domu s červenou střechou na samotě.

Nyní najděte sloup vysokého napětí, na kterém je červená značka. Nad ní je železná tabulka s další indicií do tajenky!

  1. Napište, jak se jmenuje závod

Místu, kterým procházíte, se říká Soběnovská vrchovina a je to centrální část Novohradského podhůří. Od roku 1995 je vyhlášena přírodním parkem. Kromě živé i neživé přírody jsou zde chráněny i historické hodnoty osídlení a krajinné architektury. Do přírodního parku náleží celé údolí říčky Černé, a zejména Slepičí hory, které s vrcholy Kohout a Vysoký Kámen (zvaný též Slepice) tvoří nejvyšší část území. Nižší kopce Besednická Hora, Jeseň a Lindlův kopec jsou nazývány „kuřaty“.

Po cestě dál po červené turistické značce přicházíte k soběnovské malé vodní elektrárně. Najděte naučnou tabuli o elektrárně a …

  1. Opište první slovo souvislého textu

Přejděte most, odbočte doprava a napojte se na naučnou stezku. Minete letní tábor Energetik. Po nějaké době přicházíte k říčce do místa, kde ji musíme překonat. Po kamenech na brodu lze přejít suchou nohou. Pokračujte dál a zastavte se u další naučné cedule s informacemi o voroplavbě.

  1. Jak se jmenuje země, kde leží Hamburk?
  2. Jak se jmenuje plod dubu

Pokračujete podél řeky až k mlýnu U Dubu a od mlýna dál po červené turistické značce - vede napravo podél domu naproti mlýnu a dál po lesní cestě, kde narazíte na nápis na stromě s ukazatelem na Sokolčí (přes řeku). Komu se nechce vzhůru na Sokolčí, pokračuje dál po turistické stezce až k přehradě.

  1. Jak se jmenuje velký černý pták žijící hojně v našich lesích? (zvířecí podoba Rumburaka z Arabely)

Od Sokolčí sejděte zpět k říčce Černé a pokračujte až k přehradě. Pokračujeme po žluté ( na straně přehrady, kde nejsou domy) až na Hradištský vrch. Kdyby se Vám ukazatel ztratil, napojte se na jakoukoliv cestu vzhůru, všechny Vás k rozhledně dovedou!

Pod rozhlednou se nachází další naučná tabule, na které v erbu najdete nadpřirozenou bytost.

  1. Jakou barvu mají křídla nadpřirozené bytosti na naučné tabuli?

Po vyhlídce z rozhledny se vydejte po modré turist. stezce zpátky do  Blanska… cca 2km. Po cestě narazíte na Kapli Nejsvětější trojice, kde čeká poslední úkol do tajenky.

  1. V jakém slohu je postavena kaplička?

Pokud máte všechny odpovědi správně, máte tajenku … nadpřirozenou bytost a v  Blansku naše stezka končí.


Aktuality

PŘESUNUTO Deštivé dny s Krajčem a Švehlíkem

čtvrtek 30. května 2024 od 19.00 hod. v KD Kaplice
NÁHRADNÍ TERMÍN - čtvrtek 30. května 2024. Richard Krajčo za roli Dennyho získal Cenu Thálie 2012 a David Švehlík se umístil v širší nominaci.

Travesti show - All inclusive Bibione

Čtvrtek 27. června 2024 od 19.00 hod. v KD Kaplice
Nejúspěšnější česká travesti show TECHTLE MECHTLE přiváží novou divadelní show ,,ALL INCLUSIVE BIBIONE,, do Kaplice!

ZUŠ Kaplice informuje

Ohlédnutí za aktivitami - pozvánka na talentové zkoušky - spuštění nového facebook profilu.

KAŠPARŮV VELKÝ VÝLET - Hrad Pořešín, Tvrz Tichá

Vážení přátelé Kašparova velkého výletu, rádi bychom Vám oznámili, že od 10. března do 14. dubna máte možnost si zakoupit vstupenky na představení Spolku Kašpar na Hradě Pořešín a Tvrzi Tichá s 50% slevou v rámci tzv. Kašpar First Moment.

... přejít na aktuality