Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.


Čertovo proudy - součást Čertovy stěny

Toto divoké a romantické území vzniklo rozpukáním a erozí částí Čertovy stěny, která se tyčí nad řekou. Řečiště je zaplněno balvany s charakteristickými erozními projevy. Za dob Schwarzenbergů (hlavně za Josefa Adama Schwarzenberga) bylo vynaloženo mnoho úsílí na splavnění proudů pro dřevařské vory, ale nakonec se projekt musel vzdát.


 

Přibližně 800m dlouhý úsek, který je zahrnutý do rezervace představuje nejnebezpečnější část Čertových proudů, které jsou plné obrovského množství až několikatunových balvanů, v nichž voda za staletí vymlela spoustu tvarů, například i hrnce o průměru více než metr.

Do doby postavení Lipenské přehrady, byly tyto proudy za norálních oklností brané jako nesjízdné, avšak nyní se zde jezdí různé závody ve vodním slalomu nebo je sjíždění. Toto ale vyžaduje zvýšený průtok Lipenskou přehradou. K závodům je využívána celá trasa Vltavy od hráze až po Vyšsí brod, ale úsek Čertova stěna – Luč je považována za jednu z nejtěžších přirozenýh slalomářských či vodáckých traté na světe.

 


Aktuální otevírací doba