Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.


Kostel sv. Jiljí v Dolním Dvořišti

Kostel sv. Jiljí byl vystavěn rožmberskou stavební hutí ve slohu pozdní gotiky a patří k nejpozoruhodnějším památkám z tohoto období v jižních Čechách. Jeho interier působí vzhledem k proporcím a bohatému členění kleneb opravdu impozantně.


Trojlodí sv. Jiljí se honosí síťovou klenbou sklenutou na třech párech žlábkovaných sedmihraných pilířů na příporách. Presbytář zaklenují tři pole hvězdové klenby. V severní zdi kněžiště je na nožce zajímavý sanktuář z jemně profilované žuly pavlán, podepřený zdobným krakorcem. Svatyně osvětlují vysoká okna s jednoduchými kamenným kružbami. Z původního zařízení se zachovala žulová kazatelna na sloupku, křtitelnice a pokladnička.

Vznik osady Dolní Dvořiště je spojen s Cáhlovskou obchodní stezkou. Název Dolní Dvořiště je poprvé uváděn v listině z roku 1279, jenž právně potvrzuje podřízení dolnodvořišťského kostela vyšebrodskému klášteru. Později se pro Dolní Dvořiště užívaly i jiné názvy, např. latinsky „Merica Philippi“, což znamená Filipova pastvina, „Merica inferior“, „Merica Rinoldi“, nebo také němcky "Unterhaid“. Česky se Dolnímu Dvořišti někdy říkalo Dolní Myšlany. V roce 1339 bylo Dolní Dvořiště povýšeno na městečko, mělo rychtu, vybíralo mýto i clo na svém území.

Mapa:


Aktuální otevírací doba