Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.


Muzeum vysídlených obcí

Stálá expozice o dramatických událostech Novohradska, odsunu, vysidlování, ale i dávné historii sahající až do středověku. Návštěvníci si mohou prohlédnout historické i současné fotografie a předměty bývalých obyvatel Novohradska. Výstavní prostor je rozdělen do 5 sekcí: historie osidlování Novohradska, fakta o odsunu, příběhy z doby odsunu, dosídlené obce a zaniklé obce.


Kamenná 2 - v čele zemědělského areálu
374 01 Trhové Sviny

Expozice muzea návštěvníky seznámí s historií osidlování Novohradska, s příchodem německy mluvících obyvatel do této oblasti a chronologicky představí různé důvody odchodu obyvatel do jiných krajů a zemí. Nejdetailněji by mělo být představeno téma odsunu Němců po druhé světové válce, které zanechalo v Novohradských horách i jinde v republice hlubokou stopu. Expozici tvoří informační panely, dobové i současné fotografie, ale i skutečné předměty obyvatel, které Novohradsko z různých důvodů opustily.

 Prostor pro expozici muzea je členěn do dvou podloží, bylo tedy našim záměrem jednotlivá témata rozdělit. Nabízíme Vám zajímavou expozici na ploše 490m2.

Expozice je rozdělena do 5 sekcí.
Historie osidlování Novohradska – najdete zde seznam nejstarších obcí a dozvíte se, kde se například na tomto území vzali německy mluvící obyvatelé.
Fakta o odsunu – seznámíte se zde s událostmi, jak probíhaly poválečné odsuny obyvatelstva, kolik lidí bylo odsunuto nebo co si museli vzít s sebou.
Příběhy z doby odsunu – zde můžete nají konkrétní příběhy lidí z této doby.
Dosídlené obce – zde jsme se věnovali obcím, které byly sice z důvodu konce války a odsunu vysídleny, ale vzápětí díky příchodu nových obyvatel do oblasti Novohradska zůstaly „živé“.
Zaniklé obce - a v poslední sekci vás seznámíme s několika obcemi, které zcela zanikly. Můžete se těšit na autentické fotografie.

 

Otevřeno na telefonickou objednávku.

Mapa:


Aktuální otevírací doba