Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Vyšší Brod

Klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter založil ve 13. Století Vok I. z Rožmberka. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších kulturních památek jižních Čech a určitě stojí za návštěvu. K navštívení je zde nově otevřený klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, v areálu kláštera kaple sv. Anny a další cenné prostory. Ve městě Vyšší Brod můžete navštívit poštovní muzeum a cestou pak přírodní památku Čertovu stěnu a Luč.


Cisterciácké opatství Vyšší Brod
Klášter 137
CZ-382 73 Vyšší Brod

Cisterciácké opatství ve Vyšším Brodě je jednou z nejkrásnějších a nejvýznamnějších památek jižních Čech. Klášter byl založen v roce 1259 Vokem z Rožmberka, sloužil k nepřetržitým modlitbám za spásu duší příslušníků rodu Rožmberků a zároveň jako pohřebiště pro členy tohoto mocenského rodu. Opevněný klášter měl od středověku až do počátku 20. Století zásadní hospodářský a strategický význam, dále sloužil i k obranným účelům. Klášter byl obsazen cisterciáckými mnichy z hornorakouského kláštera Wilhering poblíž Lince. Zakladatel klášter vybavil pozemky a vesnicemi s patronátními právy ke kostelům. Na konci 14. Století dosáhl významných hospodářských a kulturních úspěchů – v klášteře vznikaly liturgické rukopisy, další byly kupovány a probíhala nákladná výzdoba klášterního kostela, jako například devět tabulových obrazů tzv. Vyšebrodského cyklu (dnes k vidění v Národní galerii v Praze). Slibný vývoj kláštera přerušily husitské války, spálené krovy a zkáza širokého okolí vedly k zastavení kláštera i jeho klenotů. Od poloviny 15. století se klášteru dařilo s pomocí rodu Rožmberků konsolidovat duchovní život, hospodářství se zase začalo rozvíjet, přibývaly rukopisy a knihovna se rozšiřovala. Velký stavební rozmach zažil klášter v pozdně gotickém a renesančním období. Rod Rožmberků měl ke klášteru s rodovou hrobkou úzký vztah a všemožně ho podporoval hlavně dary, finančně i mecenášky. Od 19. století je klášter vyhledáván turisty pro své vzácné sbírky, jako je například ojedinělá numismatická sbírka, klášterní knihovna, sbírka obrazů, plastik a dalších zajímavostí. Klášterní kostel je pozoruhodný svou bohatou výzdobou, které vévodí monumentální barokní hlavní oltář, cínové svícny, plátno s Vokem z Rožmberka, epitaf rodu Rožmberků z červeného mramoru, hrobka slavného rodu a další. Architektonicky cenné jsou taky raně gotické postranní kaple vedle presbytáře, z nichž vede točité schodiště pozoruhodnou schodišťovou věžicí do bývalé rožmberské oratoře.

V klášteře žije dodnes komunita cisterciáků, kteří objekt postupně rekonstruují. Klášter a poštovní muzeum v budově opatství si můžete s průvodcem prohlídnout i zevnitř.

Dále stojí ve Vyšším Brodě za zmínku farní kostel svatého Bartoloměje. Původně raně gotický kostel založený roku 1259 se nachází uprostřed hřbitova v horní části náměstí. Kostel byl upraven v 16. století a o století později přestaven.

Cisterciácký klášter Vyšší Brod leží 30 km jižně od Českého Krumlova na pravém břehu řeky Vltavy.

Prohlídky denně od 1.5. do 30.9. mimo neděli

Více informací na www.klastervyssibrod.cz

 

Mapa:


Aktuální otevírací doba