Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
V této nelehké době lidé často vyráží do přírody na procházky. V dobré víře mnoho lidí zamíří k řece krmit vodní ptáky, jako jsou labutě, kachny nebo rackové.
Bohužel s sebou často nesou nevhodnou potravu, která se ptákům mnohdy stává osudnou. Jedná se především o pečivo, které obsahuje sůl, kvasnice, lepek, ale i plísně, které jsou toxické a způsobují jim vážné zažívací potíže. Pečivo tak ptákům dodá pouze pocit sytosti nikoliv živiny, vitamíny a minerální látky, které jsou pro jejich život důležité. Prázdné kalorie zapříčiní jejich podvýživu. Konzumace pečiva je obzvláště nebezpečná pro mláďata. Nadměrná konzumace pečiva zapříčiní vývojové vady a deformace křídel, nemoc takzvaných „andělských křídel“. Ptáci nejsou schopni létat, hledat si potravu a to vede k jejich úhynu.
Čím tedy správně krmit?
V první řadě mějme na paměti, že vodní ptáci potřebují naši podporu v zimním období, až když nastanou mrazy. V tomto období mají nedostatek přirozené potravy. Nepřikrmujeme ptáky za mírnějšího počasí, pak ztrácejí potřebu se živit vlastními silami. Pokud tedy chceme vodním ptákům přilepšit, zvolíme potravu, která je jim přirozená a zdraví prospěšná. Vezměte si tedy s sebou na procházku ovesné vločky, kukuřici, žito nebo pšenici. V kuchyni tak nepřijdou na škodu zeleninové odřezky a slupky od mrkve, celeru, petržele nebo také listy kedluben, květáku, brokolice, hlávkový salát či polníček. Ve zverimexu pořídíte také speciální krmné směsi pro vodní ptáky. Krmte tolik, co ptáci stačí zkonzumovat, nenechávejte krmivo na břehu „do zásoby“.
Poslední ročník cyklistické akce Kolem kolem Kaplicka, kterou už 14 let zahajujeme letní ...
ReportážeVýstaviště v Brně, Praze i Bratislavě a dalších městech hostí každoročně veletrhy ...
ReportážeAčkoliv se narodila v Německu, silný vztah má ke Kaplici, ze které pochází její maminka ...
ReportážeVe dnech 12. - 14. listopadu 2015 probíhal na Výstavišti v Českých Budějovicích již 19. ...
Reportáže