Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Novohradské hory

Dobrá Voda v Novohradských horách

V Novohradských horách Na jihozápadním svahu Novohradských hor, nedaleko Horní Stropnice najdete nádherný poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Dobré Vodě u Nových Hradů. Tato dominanta je viditelná za jasného počasí až z Budějovicka či Třeboňska.


Římskokatolická farnost Nanebevzetí Panny Marie na Dobré Vodě u Nových Hradů
Husova 2
37333, Nové Hrady

Základní kámen barokního kostela byl položen v roce 1706 a po slavnostním vysvěcení, ke kterému došlo v roce 1715 získával kostel postupně svůj věhlas jako jedno z nejvýznamnějších mariánských poutních míst v Čechách. Nebylo výjimkou, že se zde scházeli poutníci z Čech, Moravy, Rakouska, Německa, Slovenska, Maďarska i Slovinska. Důležitost místa byla umocněna existencí lázní, které inspirovaly známého spisovatele Zikmunda Wintera k pojmenování tohoto místa „Jihočeské Lurdy“. Kostel v posledních letech prošel náročnou rekonstrukcí, v rámci které byly restaurovány i interiéry kostela. Bez nadsázky lze říci, že se povedlo skvělé dílo, které rozhodně stojí za vidění. Kostel je přístupný návštěvníkům i mimo konání liturgických obřadů.

(zdroj: www.jiznichcechy.cz

 

U kostela je do dvou malých kašen vyveden pramen čisté vody. Nacházejí se v čelním záběru kovaných mříží pod hlavním vchodem do kostela s trojitým schodištěm. 

Mapa:


Aktuální otevírací doba